Budżet Obywatelski 2022

Lista projektów poddanych pod głosowanie, projekty ogólnomiejskie

Budowa parkingu dla samochodów osobowych z kostki betonowej, Szkoła Podstawowa Specjalna nr 19 w Kaliszu, ul. Budowlanych 2, 62-800 Kalisz.


 • Okręg: projekty ogólnomiejskie nr 1
 • Koszt: 144400,00 zł

Status: Zaakceptowany

Opis: Parking samochodowy na około 24 miejsca parkingowe dla samochodów osobowych oraz 2 miejsca dla samochodów osobowych użytkowanych przez osoby niepełnosprawne.

Modernizacja kortu tenisowego – Szkoła Podstawowa nr 10, ul. Karpacka 3.


 • Okręg: projekty ogólnomiejskie nr 2
 • Koszt: 400000,00 zł

Status: Zaakceptowany

Opis: Projekt obejmuje modernizację kortu tenisowego poprzez wymianę podbudowy i nawierzchni poliuretanowej oraz zamontowanie słupków i siatki do gry w tenisa ziemnego.

Plenerowy koncert gwiazd: Pectus, Rafał Brzozowski, Luxtorpeda.


 • Okręg: projekty ogólnomiejskie nr 3
 • Koszt: 295000,00 zł

Status: Zaakceptowany

Opis: Organizacja wydarzenia kulturalnego w formie występu trzech artystów znanych z ogólnopolskiego rynku muzycznego w plenerze, z poszanowaniem warunków sanitarnych obowiązujących podczas realizacji wydarzenia. Lokalizacja: przy Teatrze w Kaliszu lub w innej lokalizacji wskazanej przez organizatora wydarzenia na terenie miasta.

Oświetlenie ścieżki pieszo-rowerowej od ul. Stawiszyńskiej do al. Walecznych i od al. Walecznych do ul. Sportowej.


 • Okręg: projekty ogólnomiejskie nr 5
 • Koszt: 250000,00 zł

Status: Zaakceptowany

Opis: Zadanie polega na wykonaniu energooszczędnego oświetlenia ścieżki pieszo-rowerowej od ul. Stawiszyńskiej do ul. Sportowej. Przy proponowanej wysokości słupów 6m, przyjęty rozstaw latarni co 45m – razem ok. 27 latarni.

Stop dla wandalizmu i "dzikich wysypisk" w Kaliszu !


 • Okręg: projekty ogólnomiejskie nr 6
 • Koszt: 50000,00 zł

Status: Zaakceptowany

Opis: Projekt zakłada zakup 15 profesjonalnych foto-pułapek z modułem GSM wraz z tablicami informacyjnymi o monitorowanym terenie w celu monitorowania obszarów, na których obserwowane są akty wandalizmu, w których pozostawiane są śmieci w miejscach do tego nieprzeznaczonych (tworzą się tzw. „dzikie wysypiska śmieci”) oraz obszarów wskazanych przez rady osiedli i mieszkańców. Lokalizacja: Kalisz, miejsca notorycznie zaśmiecane, niszczone oraz takie, które wymagają czasowego monitoringu.

Budowa kortu centralnego na obiekcie OSRiR Kalisz.

Projekt zwycięski
 • Okręg: projekty ogólnomiejskie nr 7
 • Koszt: 400000,00 zł

Status: Zaakceptowany

Opis: Wybudowanie kortu centralnego stworzy możliwość organizacji imprez nie tylko rangi mistrzostw Polski, ale także turniejów międzynarodowych. Wybudowanie w nowoczesnych standardach obiektu stworzy możliwość udziału w rozgrywkach dzieci i młodzieży (WTK, OTK oraz mistrzostwa Polski), organizacji turniejów dla niepełnosprawnych "Tenis na wózkach", dużych turniejów PZT dla seniorów–amatorów. Nowoczesny kort stworzy także możliwość organizacji imprezy tak dużej rangi jak ITF czy WTA.

Aktywny senior – siłownia zewnętrzna dla osób starszych i niepełnosprawnych przy ul. Winiarskiej 26 w Kaliszu


 • Okręg: projekty ogólnomiejskie nr 8
 • Koszt: 51493,32 zł

Status: Zaakceptowany

Opis: Zorganizowanie siłowni zewnętrznej na terenie Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu składającej sie z czterech dwustanowiskowych, specjalistycznych urządzeń. Dwa z nich przystosowane są do korzystania przez osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich. Jednocześnie z czterech urządzeń może korzystać do ośmiu osób.

Kaliskie centrum e-Kolarstwa.


 • Okręg: projekty ogólnomiejskie nr 9
 • Koszt: 97700,00 zł

Status: Zaakceptowany

Opis: Międzynarodowy Komitet Olimpijski już w 2017 roku uznał, że wyczynowe e-sporty można uważać za aktywność sportową, ale żeby zaakceptować ich miejsce wśród "prawdziwych sportów", musi zniknąć z nich agresja, coś świetnie sprawdza się w kolarskim świecie wirtualnym, bowiem w ostatnich miesiącach obserwuje się  wśród społeczeństwa wzmożone zainteresowanie e-sportem, wśród których prym wiedzie rozwijająca się nowa konkurencja kolarstwa realizowana za pomocą platformy Zwift. Często wirtualne ściganie na poziomie profesjonalnym jest widziane jako urozmaicenie lub, w czasach pandemii, alternatywa dla jazdy w terenie. W świecie amatorów natomiast zaczyna się już specjalizacja – są tacy, którzy ścigają się tylko wirtualnie. Zapewne kwestią czasu pozostaje, żeby  uznać kolarskie wyścigi wirtualne za odrębną gałąź sportu. W porównaniu z niektórymi „klasycznymi” e-sportami uprawianymi od ponad dekady, to nowość, ale spełniają wiele reguł, jakim podlegają dyscypliny olimpijskie. Charakterystyczną różnicą między wyścigami w rzeczywistości, a wirtualnymi jest czas trwania. Podczas gdy klasyczne etapy lub jednodniówki trwają często 3–7 godzin, wyścigi wirtualne są znacznie krótsze, trwają nawet poniżej 1 godz. i nie dłużej niż 1,5 godz. To nie oznacza, że są łatwiejsze, ale bardziej otwarte dla amatorów kolarstwa. Zawodowy peleton jest również zachwycony w sprawie wirtualnego ścigania. Mat Hayman, zwycięzca Paris-Roubaix w 2016 po złamaniu ręki skutecznie przygotował się do pokonania piekła północy trenując i ścigając się na Zwift bez wychodzenia z garażu. Greg Van Avermaet wygrał wirtualny Tour of Flanders w kwietniu i przyznał, że to dobra zabawa. Zwycięzca Tour de France Geraint Thomas zebrał 360 tys. funtów na cele charytatywne. Wyzwaniem, które podjął było 3 dni jeżdżenia po 12 godzin (tyle, ile trwają zmiany dla personelu szpitali w UK). Przejechał w sumie 1220 km. Warto zaznaczyć, że w grudniu 2020 roku odbyły się pierwsze Mistrzostwa Świata w e-kolarstwie pod auspicjami Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI). Głównym celem niniejszego projektu jest adaptacja i wyposażenie w niezbędny sprzęt sali treningowej przystosowanej do e-kolarstwa. Sala ta będzie znajdować się w obiekcie Kaliskiego Towarzystwa Kolarskiego. Docelowo planowane jest utworzenie ośmiu stanowisk z niezbędnym wyposażeniem do uprawiania e-kolarstwa ( plus jeden trenażer zapasowy).

Kaliski Ninja Warrior.


 • Okręg: projekty ogólnomiejskie nr 10
 • Koszt: 55000,00 zł

Status: Zaakceptowany

Opis: Pierwsze w Kaliszu zewnętrzne urządzenie do treningów dla osób przygotowujących się do startów w biegach przeszkodowych typu Formoza Challenge, Runmageddon.  Lokalizacja: teren jeziora U grona od strony ulicy Piwonickiej.

Zakup środka transportu osobowego (bus 9-osobowy) dla Kaliskiego Towarzystwa Wioślarskiego oraz innych klubów sportowych z terenu Miasta Kalisza.


 • Okręg: projekty ogólnomiejskie nr 12
 • Koszt: 150000,00 zł

Status: Zaakceptowany

Opis: Zakup busa osobowego umożliwi bezkolizyjny transport zawodników KTW – sekcji wioślarskiej i kajakowej na zawody ogólnopolskie i międzynarodowe. Osiągane wyniki przez zawodników KTW Kalisz popularyzują miasto Kalisz na arenie ogólnopolskie i międzynarodowej. Aktualnie posiadamy wieloletniego  busa Trafik Renault, który bardzo często ulega awarii, co podraża koszty eksploatacji i w każdej  chwili może ulec całkowitej awarii. W tym miejscu pragnę podkreślić, że prowadzimy szkolenie dzieci i młodzieży w sekcjach wioślarsko- kajakowych i przypomnieć  ogromne sukcesy naszej zawodniczki Marty Walczykiewicz, która zdobywa Srebrny Medal olimpijski na olimpiadzie RIO De Janerio, który jest pierwszym medalem w XIX-wiecznej historii naszego miasta jak również pierwszym w bogatej historii KTW. Marta to ogromny talent w kajakarstwie, to zdobywczyni wielu tytułów Mistrzostw Świata , Igrzysk Europejskich,  Mistrzostw Europy oraz Mistrzostw Polski. Kolejna nasza zawodniczka to Kasia Kołodziejczyk, która zdobywa medale Mistrzostw Świata, Igrzysk Europejskich, Mistrzostw Europy oraz niezliczone tytuły Mistrzostw Polski  Ogromnym talentem okazał nasz zawodnik Piotrek Juszczak – dwukrotny olimpijczyk (Londyn i Rio de Janerio), uczestnik finałów olimpijskich, który doprowadza Polską ósemkę ze sternikiem do 4 i 5 miejsca na świecie i zdobywca wielu tytułów i medali Mistrzostw Świata, Europy i Polski. Jesteśmy przekonani, że to nie koniec sukcesów sportowych zawodniczek i zawodników, a przydział tego środka transportu pozwoli na kontynuację w/w sukcesów i promocję miasta. Z busa będą mogły również korzystać inne kluby sportowe z terenu Miasta Kalisza.

Projekt „W kółko po zdrowie”.


 • Okręg: projekty ogólnomiejskie nr 13
 • Koszt: 400000,00 zł

Status: Zaakceptowany

Opis: Wykonanie ścieżki asfaltowej dookoła zbiornika U Grona służącej pieszym, rowerzystom oraz osobom jeżdżącym na rolkach i deskorolkach wraz z punktami do ćwiczeń według projektu zagospodarowania terenu. Lokalizacja: zbiornik U Grona pomiędzy ulicami Piwonicka – Sulisławicka – Kmieca.

Ambulans dla Pogotowia Ratunkowego w Kaliszu.


 • Okręg: projekty ogólnomiejskie nr 15
 • Koszt: 400000,00 zł

Status: Zaakceptowany

Opis: Projekt zakłada zakup nowego ambulansu typu C i użyczeniu go Pogotowiu Ratunkowemu w Kaliszu na potrzeby zespołów ratownictwa medycznego. Lokalizacja: Pogotowie Ratunkowe przy WSZ w Kaliszu, ul. Poznańska 79.

Dron antysmogowy – czyste niebo nad Kaliszem.


 • Okręg: projekty ogólnomiejskie nr 22
 • Koszt: 75000,00 zł

Status: Zaakceptowany

Opis: Celem projektu „DRON ANTYSMOGOWY – CZYSTE NIEBO NAD KALISZEM” jest poprawa stanu jakości powietrza w Mieście Kaliszu oraz jego wpływ na poprawę zdrowia mieszkańców Kalisza. Aby temu przeciwdziałać należy prowadzić odpowiednie działania prewencyjne, które będą prowadzić do ograniczenia spalania w piecach śmieci czy odpadów zawierających szkodliwe substancje. Realizacja projektu polega na zakupie mobilnego laboratorium do badania stanu powietrza, w skład którego wchodzi urządzenie pomiarowe i jednostka latająca (dron). Laboratorium umieszczone na dronie umożliwi m.in. analizę składu chemicznego dymu wydobywającego się z kominów domów jedno i wielorodzinnych pod kątem spalania odpadów i niedozwolonych substancji. Jego czujniki pozwalają określić, czy, a jeśli tak, to w jakiej ilości, w dymie są określone związki czy substancje chemiczne (np. dwutlenek siarki, chlorek wodoru itp.) oraz np. cząsteczki PM10 czy PM2,5. Dzięki niemu będzie można lokalizować i dokonywać pomiarów bezpośrednio na terenie gdzie zanieczyszczane jest powietrze. Na podstawie pomiarów, Straż Miejska Kalisza będzie mogła przystąpić do odpowiednich czynności i karania tych osób, które w swoich domach spalają śmieci i odpady zawierające szkodliwe substancje. Lokalizacja: Straż Miejska Kalisza, na terenie całego miasta.

Park nad Krępicą – miejscem wypoczynku i rekreacji.


 • Okręg: projekty ogólnomiejskie nr 26
 • Koszt: 22000,00 zł

Status: Zaakceptowany

Opis: Celem projektu jest zbudowanie infrastruktury, umożliwiającej aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu. Projekt skierowany jest do wszystkich grup wiekowych ale w szczególności dla dzieci i ludzi starszych. Lokalizacja: Park nad Krępicą z tyłu ulicy Kulisiewicza , Do Strugi.

Fotopułapki przeciw dzikim wysypiskom śmieci.


 • Okręg: projekty ogólnomiejskie nr 27
 • Koszt: 26400,00 zł

Status: Zaakceptowany

Opis: Celem projektu „FOTOPUŁAPKI PRZECIW DZIKIM WYSYPISKOM ŚMIECI” jest poprawa stanu czystości w Mieście Kaliszu. Zastosowanie prezentowanego projektu, włączającego się do katalogu odpowiednich działań zabezpieczających, nadzorczych i prewencyjnych,  z pewnością prowadzi do ograniczenia problemu jakim są dzikie wysypiska w naszym mieście czy też podrzucanie odpadów w niedozwolonych miejscach. Realizacja projektu polega na zakupie 8 profesjonalnych foto-pułapek z modułem GSM (szyfrujących zapis danych, spełniających wymagania ustawy o ochronie danych osobowych RODO), pozwalających na identyfikację pojazdów i osób pozostawiających odpady w miejscach do tego nie przeznaczonych lub tworzących nielegalne wysypiska śmieci tzw. dzikie wysypiska. Kamery tego typu, są w stanie wysyłać wiadomość MMS na wybrany numer telefonu lub email. Na podstawie zarejestrowanych materiałów, Straż Miejska Kalisza będzie mogła przystąpić do odpowiednich czynności i pociągnięcia do odpowiedzialności tych osób, które złamały przepisy. Lokalizacja: Straż Miejska Kalisza, na terenie całego miasta.

Zakup wolnościowych książek dla kaliskich bibliotek!


 • Okręg: projekty ogólnomiejskie nr 28
 • Koszt: 5209,96 zł

Status: Zaakceptowany

Opis: Mises, Hoppe, Hayek...ilu kaliszan zna nazwiska tych wielkich wolnościowych myślicieli? W ramach projektu planowany jest zakup 26 wolnościowych książek (każda z nich w 4 egzemplarzach) napisanych przez autorów z wielu krajów świata. Książki znajdujące się na liście opisują filozofie wolnościowej myśli ekonomicznej, prawnej oraz społeczno-politycznej. Wiele z nich jest dobrym wstępem do zrozumienia mechanizmów funkcjonowania państwa i gospodarki rynkowej. Książki zostaną przekazane Miejskiej Bibliotece Publicznej im. A. Asnyka w Kaliszu

Park rowerowy dla dzieci.


 • Okręg: projekty ogólnomiejskie nr 29
 • Koszt: 250000,00 zł

Status: Zaakceptowany

Opis: Pomysł jest taki by w pierwszej części działki stworzyć park rowerowy z alejkami i wzniesieniami/małymi górkami dla dzieci do lat 11. Lokalizacja: działka 9/1 Majków za cmentarzem.

Wspomnień czar – gry i zabawy z dawnych lat.


 • Okręg: projekty ogólnomiejskie nr 31
 • Koszt: 10000,00 zł

Status: Zaakceptowany

Opis: Organizacja zabaw z dawnych lat dla dzieci, rodziców, a także dziadków. Zabawy m.in. w chłopka, kapsle, czarodzieja, skakankę, gumę, wyścigi w workach, przeciąganie liny i wiele innych. 3 imprezy w okresie czerwiec, lipiec, sierpień. Lokalizacja: plac przed ratuszem.

Dmuchane wesołe miasteczko.


 • Okręg: projekty ogólnomiejskie nr 32
 • Koszt: 40000,00 zł

Status: Zaakceptowany

Opis: 5 imprez dla dzieci w wyznaczone soboty w okresie wakacyjnym mających na celu stworzenie dmuchanego wesołego miasteczka dla dzieci czyli dmuchanych placów zabaw oraz zjeżdżalni, a także klauna lub animatorów z grami typu strącanie puszek, strzelanie do celu, koło fortuny, łowienie kaczek z nagrodami dla dzieci. Lokalizacja: teren OSP na osiedlu Dobro.

Cykl zawodów na kaliskim skateparku. Cykl zawodów na skateparku dla deskorolek, hulajnóg, rolek, BMX.


 • Okręg: projekty ogólnomiejskie nr 33
 • Koszt: 9000,00 zł

Status: Zaakceptowany

Opis: Cykl zawodów dla kaliszan z udziałem najlepszych raiderów Polski w kategoriach: deskorolka, hulajnoga, rolki agresywne i rowery BMX. Lokalizacja: kaliski skatepark, ul. Parkowa.

Wakacje w przyjaźni.


 • Okręg: projekty ogólnomiejskie nr 34
 • Koszt: 60000,00 zł

Status: Zaakceptowany

Opis: Organizacja integracyjnych animacji i warsztatów w okresie wakacyjnym dla rodzin z dziećmi wzbogaconych m.in. o wizyty uczestników oraz finalistów programu Mam Talent, a także innych barwnych postaci ze szklanego ekranu, które kaliszanie będą mieli okazję zobaczyć na żywo. 5 imprez w okresie wakacyjnym. Lokalizacja: Park Przyjaźni, scena amfiteatru.

Magiczne królestwo krainy lodu.


 • Okręg: projekty ogólnomiejskie nr 35
 • Koszt: 25000,00 zł

Status: Zaakceptowany

Opis: Stworzenie magicznego królestwa krainy lodu przed ratuszem, w terminie listopad lub grudzień 2022 jako atrakcja dla najmłodszych kaliszan oraz ich rodziców. Plac zabaw, zjeżdżalnia, przejażdżki na prawdziwym książęcym rumaku, karuzela, kolejka, opady śniegu, wspólne ozdabianie pierników a także występy księżniczki Elzy, Anny oraz bałwana Olafa, zapewnią moc niezapomnianych wrażeń w magicznym okresie świąt. Lokalizacja: Śródmieście, plac przed ratuszem.

Podświetlenie budynku OKP „Wieża Ciśnień” im. B. Jareckiego w Kaliszu.


 • Okręg: projekty ogólnomiejskie nr 36
 • Koszt: 169683,00 zł

Status: Zaakceptowany

Opis: Podświetlenie budynku OKP „Wieża Ciśnień” im. B. Jareckiego w Kaliszu z możliwością nadania różnych form tegoż oświetlenia (wizualizacja w załączeniu). Koncepcja zakłada, a zarazem umożliwia nadanie różnych form i kolorów w/w podświetlenia z możliwością szybkiego sterowania poszczególnymi scenami świetlnymi. Rozmieszczenie w/w oświetlenia nie tylko umożliwia widoczność Wieży Ciśnień, ale również podnosi jej atrakcyjność w nocy, podkreślając jej charakterystyczne punkty, nie do końca widoczne w dzień.

Park nad Krępicą – płuca zachodniej części Kalisza.


 • Okręg: projekty ogólnomiejskie nr 38
 • Koszt: 395000,00 zł

Status: Zaakceptowany

Opis: Celem projektu jest stworzenie estetycznej, przyjaznej i przede wszystkim bezpiecznej infrastruktury umożliwiającej korzystanie z parku wszystkim mieszkańcom Kalisza, i tym młodszym, i tym starszym, zdrowym i schorowanym, tym, którzy tam tylko przechodzą oraz tym, którzy tam odpoczywają. W ramach projektu powinny zostać wykonane następujące zadania: 1) Nowe, bezpieczne i wygodne schody z dwóch stron rzeczki Krępica. Schody powinny być wyposażone w bezpieczną poręcz oraz wygodny podjazd umożliwiający przejazd wózków inwalidzkich i wózków dziecięcych 2) Most nad samą Krępicą powinien zostać odnowiony i wyposażony w bezpieczne barierki wpasowujące się w estetykę parku 3) Główne alejki w parku powinny zostać utwardzone na wzór alejek w parku w Gołuchowie 4) Ławki powinny zostać  naprawione i odnowione.  Lokalizacja: Park nad Krępicą z tyłu ulicy Kulisiewicza , Do Strugi.

Zaloguj się

Nie posiadasz konta?

Wprowadź swoje dane

PESEL:

Posiadasz konto?